Zdrowy posiłek dla dziecka można uzyskać w prosty sposób, dzięki ogólnodostępnym przepisom z tej kategorii. Trudniej robi się wtedy, gdy malec odmawia jedzenia lub poszczególne dania bardzo szybko stają się dla niego nudne. Złotym środkiem jest zróżnicowanie i urozmaicenie jedzenia tak, aby za każdym razem (nawet jeśli serwujemy to samo danie kolejny już raz) było podane inaczej, różniło się estetyką czy smakiem (inny sos, surówka). Dobrze też będzie zapoznać się z produktami polecanymi dorastającemu dziecku.
Dobra dieta to zróżnicowana dieta – zarówno dla organizmu, jak i kubków smakowych konsumenta. Dorastające dziecko potrzebuje dużo energii, które zapewnią mu przede wszystkim produkty zbożowe, przetwory mleczne, warzywa i owoce (te dwie ostatnie pozycje zadbają również o dostarczenie odpowiedniej ilości witamin). Jednocześnie jedno z podstawowych miejsc w jadłospisie powinien zająć olej lniany. Ten nie tylko buduje odporność organizmu dziecka, ale i zwiększa poziom koncentracji czy polepsza pamięć – więcej na temat zdrowotnych właściwości oleju lnianego znajduje się tutaj: https://oleoteka.pl/baza-wiedzy/17,czy-olej-lniany-mozna-podawac-dzieciom.
Pamiętajmy też, iż w owocach i warzywach najwięcej witamin umieszczonych jest zaraz pod ich skórką. Dlatego, kiedy tylko możemy, nie obierajmy ich lub starajmy się to robić delikatnie. Co więcej, gotowanie sprawia, że znika z nich witamina C (polecane jest tutaj przygotowywanie na parze). W okresie zimowym dodatkową opcją jest korzystanie z mrożonek, które cechują się takimi samymi właściwościami jak warzywa świeże. Dobrym rozwiązaniem jest też łączenie smaków – ser biały z olejem lnianym ma bardziej wyrazisty posmak, a przy tym dostarcza do organizmu pokłady niezbędnych wartości spożywczych.