Co powinien jeść sportowiec?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Profesjonalni sportowcy i osoby ćwiczące regularnie (nawet rekreacyjnie) potrzebują właściwych materiałów budulcowych oraz regeneracyjnych, aby ich organizm funkcjonował prawidłowo. Aktywność ruchowa w znacznym stopniu zwiększa bowiem zapotrzebowanie zarówno na kalorie, jak i konkretne składniki odżywcze. Pamiętajmy, że w tym przypadku złe odżywianie skutkuje szybszym męczeniem się, a w skrajnych sytuacjach – całkowitym wyczerpaniem fizycznym oraz psychicznym.

Osobom nie mającym czasu na przygotowywanie wartościowych posiłków zaleca się korzystanie z cateringu dietetycznego. Jeśli zależy nam, aby była to smaczna i zdrowa dieta z dowozem Warszawa jest miastem, w którym bez trudu znajdziemy odpowiednią firmę. 

Węglowodany złożone to kluczowy składnik diety

Podstawę diety sportowców powinny stanowić węglowodany złożone, ponieważ ich zapasy w organizmie są stosunkowo niewielkie. Dostarczają je takie produkty, jak choćby pieczywo razowe (pełnoziarniste), brązowy makaron durum, brązowy ryż, kasza gryczana i jaglana, płatki owsiane, a także świeże owoce. Istotnym źródłem energii muszą być ponadto tłuszcze, spożywane najlepiej w postaci surowej (olej rzepakowy i słonecznikowy albo oliwa z oliwek dodawana do sałatek).

Do jadłospisu warto także włączyć na stałe tłuste ryby morskie (łososia i tuńczyka), bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, pozytywnie wpływające na pracę całego układu krążenia. Należy natomiast koniecznie unikać wszelkich słodkości, gdyż zawierają węglowodany proste – ich spożycie zwiększa poziom glukozy we krwi i skutkuje poważnymi zaburzeniami w metabolizmie.

Ze względu na to, że w przypadku sportowców istotne znaczenie ma regeneracja mięśni, nie obejdzie się też bez pełnowartościowych białek, zawartych m.in. w nabiale, jajach kurzych i mięsie. Dla osób zapracowanych rozwiązaniem jest korzystanie ze zróżnicowanej diety pudełkowej. Jeśli ma to być wysokiej jakości catering dieta Warszawa jest miastem, w którym bez problemu znajdziemy właściwą firmę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak rozpocząć swoją przygodę z szyciem?
Jak rozpocząć swoją przygodę z szyciem?
Masz dużo wolnego czasu i brak pomysłów jak zapełnić swój dzień? Jesteś krawcową i chciałabyś podnieść swoje umiejętności? Szukasz nowego […]
Jakie przedmioty są potrzebne do odprawienia mszy świętej?
Jakie przedmioty są potrzebne do odprawienia mszy świętej?
Msza Święta składa się z Obrzędów Wstępnych, Liturgii Słowa, Liturgii Eucharystycznej oraz Obrzędów Zakończenia. Podczas nabożeństwa ksiądz używa wielu przedmiotów, […]
Jakie zalet niesie ze sobą hodowla świń?
Jakie zalet niesie ze sobą hodowla świń?
Hodowla świń może być doskonałym sposobem na uzupełnienie dochodów i zapewnienie stałych, zdrowych dostaw mięsa dla rodziny. Świnie są inteligentnymi […]