Pomimo tego, że z roku na rok wzrasta ilość samochodów wyjeżdżających z salonów, nadal wielu Polaków nie stać na zakup nowego auta. Osoba o niewielkich dochodach, aby zostać właścicielem pojazdu rozgląda się za autem na rynku wtórnym. Ogromną popularnością cieszą się samochody importowane z państw Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, Francja, Belgia czy Holandia. Najczęściej do Polski trafiają samochody powypadkowe, które następnie są naprawiane w kraju lub te z dużym przebiegiem. Niekiedy uszkodzenia są niewielkie i nie wpływają na bezpieczeństwo oraz właściwości jezdne pojazdów.
Zdarzają się jednak egzemplarze mocno uszkodzone, których stan techniczny może wzbudzać pewne wątpliwości. Decydując się na zakup takiego pojazdu, trzeba zachować czujność. Najlepiej przed dokonaniem transakcji poprosić o pomoc zaufanego mechanika, który sprawdzi, czy stan techniczny auta jest zgodny z opisem umieszczonym w ogłoszeniu.
Wielu handlarzy zajmujących się importem aut z Europy Zachodniej narzeka, że coraz trudniej na tamtejszym rynku znaleźć ciekawe egzemplarze w korzystnej cenie. Z tego powodu coraz więcej osób sięga po powypadkowe samochody z USA. Najbardziej opłacalne jest sprawdzanie stosunkowo nowych aut, które mają niewielkie uszkodzenia. Takie pojazdy w Stanach Zjednoczonych wystawiane są przez firmy ubezpieczeniowe na aukcjach i można je kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze.
Żeby import pojazdów ze Stanów Zjednoczonych był opłacalny, trzeba dobrze skalkulować koszty zakupu, naprawy oraz koszty transportu do kraju. Niestety nie jest to łatwe. Przykładowo opłata, jaką trzeba ponieść za transport auta od miejsca, w którym się znajduje do najbliższego portu, uzależniona jest od odległości, jaką będzie musiał przebyć samochód na lawecie. O formach transportu takich pojazdów można uzyskać więcej informacji na https://www.amer-auto.pl/transport.html.
Zdaniem specjalistów dobrym pomysłem na zarobek i lokatę kapitału jest import amerykańskich klasyków, najlepiej takich, które mają niewielkie uszkodzenia. W związku z tym, że w USA występuje stosunkowo dużo takich pojazdów, są one dosyć tanie. Na wartości zyskują, dopiero gdy zostaną przewiezione do Europy. Na starym kontynencie amerykańskich klasyków jest niewiele.
Odpowiednio odrestaurowany samochód może być warto na lokalnym rynku ogromne pieniądze, dlatego coraz więcej osób zaczyna sprowadzać tego rodzaju auta w nadziei na duży zysk. Oczywiście nie brakuje też w Polsce osób, które dysponują ogromnym majątkiem i sprowadzają ze Stanów Zjednoczonym fabrycznie nowe, wymarzone modele. W tym wypadku jednak nie chodzi o zarobek, a jedynie realizację marzeń.