Najczęstsze choroby kręgosłupa

Zdrowe życie

Kręgosłup to jedna z najważniejszych części układu szkieletowego, której zadaniem jest funkcjonalne scalanie jego wszystkich elementów. Niestety zdarza się, że ze względu na nadmierne obciążenia mechaniczne nie jest w stanie zagwarantować właściwej ochrony wewnętrznym strukturom nerwowym bądź naczyniowym. Prowadzi to zazwyczaj do pojawienia się konkretnych chorób. Jeśli interesuje nas skuteczne leczenie schorzeń kręgosłupa Poznań to miasto, gdzie działa kilka klinik medycznych specjalizujących się w tym zakresie. 

Osteoporoza to tylko wierzchołek góry lodowej

W przypadku kręgosłupa najbardziej chyba powszechną chorobą jest osteoporoza, czyli znaczne zmniejszenie gęstości kości oraz występowanie licznych zaburzeń w obrębie spójności ich tkanek. Negatywnym skutkiem jest duża podatność kości na złamania nawet przy stosunkowo niewielkim obciążeniu. Schorzenie to dotyka w szczególności osoby starsze – po 50 roku życia.

Popularna jest ponadto choroba zwyrodnieniowa, będąca najczęściej efektem długoletniego spędzania czasu w pozycji siedzącej, otyłości, urazu komunikacyjnego, zmian hormonalnych czy zaawansowanego zapalenia stawów. Towarzyszy jej przeważnie silny ból utrudniający normalne funkcjonowanie na co dzień, dlatego niezbędna okazuje się operacja. Oto pozostałe istotne schorzenia dotyczące bezpośrednio kręgosłupa: przepuklina krążków międzykręgowych (określana potocznie „wypadnięciem dysku”), dyskopatia odcinka lędźwiowego, guz nowotworowy, spondyloartropatia (silne zesztywnienie stawów), a także rozmaite wady postawy, takie jak choćby skolioza czynnościowa, garb, kifoza, lordoza i plecy płaskie.

Dodaj komentarz