Owijki bokserskie i kwestia stabilizacji nadgarstków

Hobby i relaks/wypoczynek

Sporty walki są bez wątpienia bardzo kontuzjogenne. Części ewentualnych urazów da się jednak uniknąć dzięki stosowaniu profesjonalnego sprzętu ochronnego. Jakie elementy wyposażenia zawodnika chronią go w przed kontuzjami? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w dalszej części artykułu.

Podstawowe elementy wyposażenia każdego zawodnika sportów walki

Taśmy bokserskie są stosowane przez większość profesjonalnych zawodników sztuk walki. Głównymi korzyściami wynikającymi z ich używania są stabilizacja stawu nadgarstkowego, jego usztywnienie oraz amortyzacja śródręcza i palców podczas mocnych uderzeń. W wielu przypadkach pozwala to na uniknięcie kontuzji oraz zmniejszenie potreningowego bólu dłoni. Ważnym aspektem stosowania taśm jest również zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia otarć. To ostatnie jest szczególnie ważne, gdy kolejne walki i sparingi odbywają się w krótkich interwałach czasowych, które nie pozwalają na odpowiednio długą regenerację.

Osobnym tematem jest ochrona zębów, które mogą łatwo ulegać uszkodzeniu podczas walk. Czym jednak powinien charakteryzować się dobry ochraniacz na zęby? Po pierwsze, powinien być bardzo dobrze dopasowany do uzębienia zawodnika, co zapobiega jego przesuwaniu się podczas walki. Po drugie, materiał, z którego został wykonany, powinien być przebadany i dopuszczony do bezpośredniego kontaktu z błonami śluzowymi. Po trzecie, ochraniacz winien się charakteryzować możliwością łatwego i szybkiego założenia oraz ściągnięcia w każdym momencie walki.

Dodaj komentarz