Powszechnie stosowanym sposobem rozwiązywania problemów jest ich „rozchodzenie”. Tak też, niestety, dzieje się w przypadku tak ważnej kwestii, jaką jest zdrowie, choć trudno powędrować daleko z problemem, gdy jest nim obolała stopa. Ciągłe odwlekanie narastającego problemu najczęściej prowadzi do wizyty u specjalisty, a ta niekiedy kończy się rezerwacją terminu operacji. Jak, zatem działać i kiedy to robić, by miało to najlepsze i najmniej inwazyjne rezultaty?
Znacznie częściej chorzy ostatecznie decydują się na leczenie operacyjne stóp, niż wizytę u rehabilitanta, mimo, iż szacuje się, że większą część problemów można zniwelować lub zminimalizować ich negatywne konsekwencje dzięki kompleksowej rehabilitacji. Ta niestety wymaga większych nakładów czasowych, a to nie jest powód do uśmiechu dla tych zapracowanych. Jak zatem rozpoznać, czy jest to problem chirurgiczny, czy coś, co może załagodzić seria fachowych masaży?
Zdaniem lekarzy zabieg chirurgiczny jest formą pomocy, na którą pacjent powinien zdecydować się w ostateczności, kiedy inne zabiegi nie przyniosły pożądanych rezultatów. W przypadku uciążliwych dolegliwości warto początkowo zasięgnąć porady fizjoterapeuty, który zdiagnozuje problem i dobierze efektywny sposób leczenia uporczywego bólu. Zdaje się więc, że operacja jest ostatnią deską ratunku, a po drodze poszukać należy specjalisty, który pomoże pacjentowi bez narażania go na zabieg.