Wpływ obuwia na efektywność i komfort biegania

Życie i styl

Bieganie w ostatnim czasie stało się ulubioną formą aktywności fizycznej wielu osób. Bez względu na to czy robią to profesjonalnie czy amatorsko muszą zadbać o swoje stawy, mięśnie nóg i kolana, które są dość mocno obciążane podczas ruchu. Dlatego tak ważny jest indywidualny dobór odpowiedniego obuwia.

Dobór butów pod względem rodzaju nawierzchni.

W ofercie sklepów sportowych można znaleźć wiele modeli butów do biegania, w różnych cenach i rodzajach, a dobór idealnych powinien być przemyślany i staranny. Przede wszystkim muszą być wygodne, ale to tylko jedna z kilku cech które mają posiadać. Pierwszym kryterium jest ich przeznaczenie. Zupełnie inaczej wygląda obuwie do biegania po lesie, czy terenie, a inaczej takie do twardej nawierzchni, na przykład asfaltu. Różni się przede wszystkim ich podeszwa, jej grubość, elastyczność, a także wielkość bieżnika. Budowa cholewki, oraz materiał, z jakiego została uszyta też jest inna w poszczególnych rodzajach. Ogromny wybór butów do biegania, wraz z dokładnym ich opisem można znaleźć choćby na stronie https://www.runshop.pl/buty-do-biegania,c9.html.

Różne rodzaje stopy

Bezpieczne i komfortowe obuwie biegacza powinno być o pół centymetra dłuższe, od rozmiaru, który nosi on na co dzień. Ponadto niezwykle ważne jest dobranie go do rodzaju stopy, jaką on posiada. Określenie tego wymaga kilku zabiegów, ale dzięki temu podeszwa będzie dobrana idealnie, będzie posiadała wzmocnienia i elementy amortyzujące w takich miejscach by ustabilizować stopę. Uprawianie sportu w tak dopasowanych butach nie będzie powodowało kontuzji, da zadowolenie i komfort.

Dodaj komentarz