W toku ekspansji japońskiej kultury pod koniec XX wieku, świat zachodni zachwycił się mangą. Ten wyjątkowy rodzaj sztuki literacko-wizualnej inspiruje coraz większą rzeszę twórców i czytelników na całym świecie. Specyficzny styl graficzny, jak i poruszana tematyka, tak różna od komiksów powstających na zachodzie, mają iście magnetyczną siłę przyciągania coraz to nowych pokoleń miłośników. Czym zatem jest manga?
Japoński termin manga oznaczał pierwotnie po prostu obraz, rysunek bądź szkic. W XIX wieku słowo to znajdowało zastosowanie przede wszystkim w przypadku satyrycznych obrazków albo karykatur. Po II wojnie światowej sytuacja uległa zmianie. Rosnące otwieranie się Japonii na wpływy zagraniczne, napływ zachodnich turystów, a zarazem rosnąca popularność komiksów w samym kraju kwitnącej wiśni sprawiło, iż terminem manga zaczęto określać praktycznie tylko i wyłącznie japońskie komiksy.
Charakterystyczną cechą komiksów mangowych jest układ publikacji, zgodny z tradycyjnym pismem japońskim. Komiksy te czyta się od prawej do lewej strony, zarówno jeśli chodzi o poszczególne okienka, jak i strony. Z europejskiego punktu widzenia mangę czyta się „od końca”. Istotna cechą komiksów mangowych jest charakterystyczny styl graficzny, występujący niemalże tylko w Japonii. Styl mangi poza komiksami możemy zaobserwować również w japońskich filmach animowanych (tzw. anime), jak i w pochodzących z tego kraju grach wideo.
Popularność tego gatunku wynika wprost z bogactwa japońskiej kultury i jej specyficznego podejścia do emocjonalności. Bardziej szczegółowe informacje na temat mangi można znaleźć na stronie https://pointgames.pl/mangi,c52,pl.html.