Sezam – jakie ma właściwości odżywcze?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Historia

Nasiona sezamu są jednym z najstarszych pokarmów znanych człowiekowi. Uprawiane są od ponad 4000 lat i w Biblii wspomniane są jako jeden z siedmiu błogosławionych gatunków, z których składano ofiary dla Boga.

Jakie właściwości?

Nasiona sezamu są doskonałym źródłem żelaza, wapnia, białka i cynku. Zawierają również duże ilości witaminy E, która jest pomocna w ochronie przed chorobami serca, rakiem i chorobą Alzheimera. Nasiona sezamu są również znane z obniżania poziomu cholesterolu we krwi i ochrony przed cukrzycą, ponieważ zawierają sterol roślinny zwany sezaminą, który pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu.

Gdzie się stosuje?

Nasiona sezamu są wykorzystywane na wiele różnych sposobów: jako przyprawa w kuchni; jako składnik chlebów i ciast; jako olej do gotowania lub jako suplement diety.

Jeśli chcesz jeść więcej nasion sezamu, spróbuj dodać je do swoich sałatek lub użyć ich w domowych dressingach. Możesz posypać je na wierzchu zup lub użyć ich jako alternatywy dla bułki tartej podczas smażenia nuggetsów z kurczaka lub innych mięs.

Jeśli masz ochotę na słodką przekąskę, to sezamki z miodem są bardzo dobrą alternatywą dla innych popularnych produktów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak nauczyć dziecko samodzielności?
Jak nauczyć dziecko samodzielności?
Wszechstronny rozwój dziecka wymaga nie tylko wzmożonych starań rodziców, ale przede wszystkim pozwolenia maluchowi na samodzielność. Nauka jedzenia, ubierania się, […]
Odkurzanie basenu – pomoc w wyborze odkurzacza
Odkurzanie basenu – pomoc w wyborze odkurzacza
Czyszczenie basenu nigdy nie było prostsze. Masz możliwość usunięcia zabrudzeń zalegających na dnie zbiornika bez wchodzenia do niego. Wystarczy posłużyć […]
Jaki komputer wybrać?
Jaki komputer wybrać?
Komputer to podstawowe narzędzie służące do pracy i nauki, w rzeczy samej trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie we współczesnym świecie […]