Leczenie ortodontyczne – jak wygląda krok po kroku

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Leczenie ortodontyczne zyskuje na popularności i zmieniło się na przestrzeni lat. Obecna ortodoncja to wysokiej jakości leczenie, które jest przeprowadzane w sposób komfortowy dla pacjenta. Leczenie zazwyczaj trwa 1-1,5 roku, można je przeprowadzić w każdym wieku i unika się ekstrakcji zębów z powodów ortodontycznych. 

Leczenie ortodontyczne – od czego zacząć?

Na początku należy umówić się na konsultację ortodontyczną. Lekarz wykona pełny przegląd stomatologiczny, żeby sprawdzić, czy zęby są zdrowe i przygotowane do terapii. Sprawdzi stan kości i dziąseł, przeanalizuje wstępnie wady zgryzu. Lekarz przeprowadzi również obszerny wywiad z pacjentem odnośnie problemów ze zgryzem i oczekiwań co do rezultatu. 

Zostaną zrobione zdjęcia RTG 2D i 3D za pomocą tomografu oraz zdjęcia aparatem cyfrowym. Pobrane będą wyciski lub skan zębów w celu przygotowania modeli diagnostycznych 3D. Wszystko to w celu dokładnego zdiagnozowania wady zgryzu i przygotowania indywidualnego planu leczenia. 

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Na podstawie diagnostyki ortodonci Wrocław przygotowują plan leczenia. Jeżeli zęby tego wymagają, najpierw trzeba je wyleczyć i odbudować, dopiero wtedy można założyć aparat ortodontyczny. Kolejne wizyty są w celu dostosowywania aparatu do zmieniającego się zgryzu, tak żeby leczenie przebiegało efektywnie. 

Po zakończeniu leczenia aparatem ortodontycznym należy przeprowadzić zabieg czyszczenia zębów i kolejnej diagnostyki, żeby ocenić stan zębów i efekty leczenia. Po zdjęciu aparatów stałych trzeba rozpocząć leczenie retencyjne, czyli przygotować aparaty, które utrwalają uzyskany efekt. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Problemy z łysieniem – jak poprawić swoją samoocenę?
Problemy z łysieniem – jak poprawić swoją samoocenę?
Wygląd zewnętrzny odgrywa bardzo ważną rolę w samoocenie i poczuciu własnej wartości. Praktycznie każdy człowiek boryka się z jakimiś kompleksami […]
Jak dochodzić swoich praw po nieudanym zabiegu medycznym?
Jak dochodzić swoich praw po nieudanym zabiegu medycznym?
Pacjenci, którzy decydują się na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, często obawiają się efektów i potencjalnych powikłań. Okazuje się, że […]
Sposoby na kreatywne spędzanie czasu podczas długich, zimowych wieczorów
Sposoby na kreatywne spędzanie czasu podczas długich, zimowych wieczorów
Długie zimowe wieczory to idealny moment na spędzanie wolnego czasu w domowym zaciszu. Choć najbardziej popularnym zajęciem jest niewątpliwie oglądanie […]