Leczenie ortodontyczne – jak wygląda krok po kroku

Zdrowe życie

Leczenie ortodontyczne zyskuje na popularności i zmieniło się na przestrzeni lat. Obecna ortodoncja to wysokiej jakości leczenie, które jest przeprowadzane w sposób komfortowy dla pacjenta. Leczenie zazwyczaj trwa 1-1,5 roku, można je przeprowadzić w każdym wieku i unika się ekstrakcji zębów z powodów ortodontycznych. 

Leczenie ortodontyczne – od czego zacząć?

Na początku należy umówić się na konsultację ortodontyczną. Lekarz wykona pełny przegląd stomatologiczny, żeby sprawdzić, czy zęby są zdrowe i przygotowane do terapii. Sprawdzi stan kości i dziąseł, przeanalizuje wstępnie wady zgryzu. Lekarz przeprowadzi również obszerny wywiad z pacjentem odnośnie problemów ze zgryzem i oczekiwań co do rezultatu. 

Zostaną zrobione zdjęcia RTG 2D i 3D za pomocą tomografu oraz zdjęcia aparatem cyfrowym. Pobrane będą wyciski lub skan zębów w celu przygotowania modeli diagnostycznych 3D. Wszystko to w celu dokładnego zdiagnozowania wady zgryzu i przygotowania indywidualnego planu leczenia. 

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Na podstawie diagnostyki ortodonci Wrocław przygotowują plan leczenia. Jeżeli zęby tego wymagają, najpierw trzeba je wyleczyć i odbudować, dopiero wtedy można założyć aparat ortodontyczny. Kolejne wizyty są w celu dostosowywania aparatu do zmieniającego się zgryzu, tak żeby leczenie przebiegało efektywnie. 

Po zakończeniu leczenia aparatem ortodontycznym należy przeprowadzić zabieg czyszczenia zębów i kolejnej diagnostyki, żeby ocenić stan zębów i efekty leczenia. Po zdjęciu aparatów stałych trzeba rozpocząć leczenie retencyjne, czyli przygotować aparaty, które utrwalają uzyskany efekt. 

Dodaj komentarz